Türkiye Bahçesini Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ve Hollanda Kraliçesi Beatrix Açtı

Hollanda-Venlo’da düzenlenmekte olan EXPO Floriade2012 Botanik Sergisinde yer almakta olan Türkiye Bahçesinin açılışı, Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL ve eşleri ile Hollanda Kraliçesi Beatrix tarafından 19.04.2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

\r\n

Sergi alanında önce Hollanda pavyonunu gezen ve yetkililerden bilgi alan Cumhurbaşkanımız, eşleri ve Kraliçe Beatrix beraberlerindeki resmi heyetle buradan yürüyerek Türk Bahçesi’nin bulunduğu yere gelmişlerdir. Geleneksel mimari tarzın modern malzemelerle kombine edilmesi ile inşa edilmiş olan ve içinde son teknolojilerle görsel tanıtım yapılabilecek özelliklere sahip yalı şeklindeki bir binanın da bulunduğu bahçenin açılışında, 2016 EXPO Botanik Fuarı’na Antalya’nın ev sahipliği yapacak olması nedeniyle CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AK Parti Antalya Milletvekili Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, MHP Antalya Milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, CHP Antalya Milletvekili Yıldıray SAPAN, CHP Antalya Milletvekili Arif BULUT hazır bulunmuşlardır. Antalya’dan gelen belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları yetkilileri ve gazeteciler bir sonraki EXPO’nun Antalya’da gerçekleştirilecek olmasının gurur ve heyecanı ile açılışta yerlerini almışlardır. Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet YAKICI, TİM Başkan vekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve Antalya EXPO’nun organizasyonunu yürüten Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sayın Osman Bağdatlıoğlu’nun ev sahipliği yaptığı Türk Bahçesinin açılış ve ziyareti renkli görüntülere sahne olmuştur.

\r\n\r\n

\r\n

\r\n

\r\n

\r\n

Çevre duvarları geniş ekran olarak kullanılmakta olan yalı binası içerisinde izlenen Antalya EXPO2016 tanıtım filmi büyük beğeni toplamıştır.

\r\n

Türk Bahçesinin arka bölümünde, geleneksel Pazar yeri konsepti ile hazırlanmış alanında ise Türk el sanatlarına ilişkin örnekler sergileyen hat, ebru, halı dokuma, iğne oyası, cam üfleme ustaları Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrası sanatçılarının seslendirdiği klasik Türk müziği parçaları eşliğinde ziyaretçilere hünerlerini göstermişlerdir. Kraliçe Beatrix’in Türk el sanatlarına büyük ilgi gösterdiği de gözlemlenmiştir.

\r\n

Türk Bahçesi söz konusu ziyarette, lale gibi anavatanı olan Türkiye’den gelerek Hollanda’da yetiştirilmeye başlanan sümbülün özel olarak yetiştirilmiş bir çeşidine Sayın Cumhurbaşkanımızın “can suyunu vermeleri ve sertifikasını imzalamaları ile” İstanbul adının verilmesi törenine de ev sahipliği yapmıştır. İstanbul sümbülü sergi süresince Türk Bahçesinde muhafaza edilecek, daha sonra soğanları Cumhurbaşkanlığı köşkü bahçesine dikilmek üzere gönderilecektir.

\r\n\r\n

\r\n

\r\n

\r\n

\r\n

Floriade 2012 sergisi kapsamında gerçekleştirilmiş olan Türk Bahçesi açılış törenine, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ile kamu ve özel sektörden sayın Cumhurbaşkanımızın heyetlerinde yer almakta olan bir çok yetkili de katılmışlardır.

\r\n

Sergi kapsamında, 1-2 Haziran 2012 tarihlerinde Türkiye Milli Günü kutlamaları çerçevesinde yine çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek ve bu çerçevede EXPO Antalya 2016’nın tanıtım çalışmalarına devam edilecektir.

\r\n

http://floriade2012turkey.com/?lang=tr&page=news_08

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir